Zoeken
Paul Gascoigne is genadeloos eerlijk in zijn laatste boek 'Acht'
Hij was het grootste talent van zijn generatie, maar ook de grootste clown. De Engelse international Gazza veroverde de harten van alle voetbalfans. Maar de enorme roem had ook een schaduwkant. Zelden keek een voetbalster zo openhartig terug op zijn eigen leven. 

Paul Gascoigne is genadeloos eerlijk in zijn laatste boek 'Acht'

Gepubliceerd op 1 October, 2026 om 19:33, aangepast op 1 October, 2026 om 21:44

Hij was een van de grootste voetbaltalenten die Engeland ooit heeft voortgebracht, maar voor miljoenen supporters werd Paul Gascoigne vooral ‘Gazza’: briljant aan de bal, onweerstaanbaar grappig en nooit bang om zichzelf te zijn. In Achtlaat de oud-international voor het eerst zo openhartig zien wie er schuilgaat achter die legendarische bijnaam.

Gascoigne blikt terug op een carrière die hem van Newcastle United en Tottenham Hotspur naar Lazio, Rangers en het Engelse nationale elftal bracht. Zijn absolute doorbraak kwam op het WK van 1990 in Italië. Met zijn spelplezier, techniek en emotionele halve finale tegen West-Duitsland groeide hij uit tot een internationale voetbalheld. De tranen na zijn gele kaart — waardoor hij een eventuele finale zou missen — werden een van de meest onvergetelijke beelden uit de Engelse voetbalgeschiedenis.

Maar Acht gaat nadrukkelijk over meer dan voetbal. De titel verwijst niet alleen naar het rugnummer waarmee Gascoigne vaak speelde, maar ook naar de acht fundamentele emoties die zijn leven hebben bepaald. Hij kijkt terug op momenten van vreugde, angst, woede en verdriet, op de druk van de roem en op zijn langdurige strijd met verslaving en mentale problemen. Daarbij kiest hij niet voor een opgepoetst succesverhaal, maar voor een rauwe en persoonlijke terugblik.

“Dit boek gaat over mijn acht demonen, over alles waarmee ik heb moeten afrekenen,” zegt Gascoigne. “De meeste heb ik overwonnen; met de rest probeer ik zo goed mogelijk om te gaan.” — Paul Gascoigne in een interview met FourFourTwo, ter gelegenheid van de verschijning van Eight.

Juist die eerlijkheid maakt Acht zo bijzonder: het is het verhaal van een voetbalgenie dat niet alleen terugkijkt op hoogtepunten, maar ook op de prijs die roem kan vragen.

Tegelijkertijd is Acht geen boek zonder lichtheid. De humor en spontaniteit waarmee Gazza generaties voetbalfans voor zich won, zijn nog altijd aanwezig. Zo ontstaat een kleurrijk, ontroerend en verrassend portret van een speler die op het veld magie bracht en daarbuiten heeft moeten leren omgaan met de kwetsbare mens achter de vedette.

Acht is daarmee zowel een voetbalmemoires als een verhaal over vallen, opstaan en proberen opnieuw te beginnen. Een indringend boek voor voetbalfans, maar ook voor iedereen die wil begrijpen wat er achter het publieke gezicht van Paul Gascoigne schuilgaat.

Auteurs
Auteur: Paul Gascoigne

Paul Gascoigne (1967) is een Engelse oud-voetballer. Hij wordt gezien als een van de beste spelers van zijn generatie. Niet alleen zijn talent en gevoel voor humor maakten hem legendarisch, helaas ook zijn gevecht tegen mentale problemen.

Boeken
Paul Gascoigne - ACHT
Paul Gascoigne

Eerlijk, rauw, ontroerend en uiteindelijk opbeurend, zal Acht de wereld van Paul Gascoigne laten zien zoals nooit tevoren.

Blijf op de hoogte

Volg onze sociale media voor het laatste nieuws: